Несправності жорстких дисків і відновлення даних
Несправності жорстких дисків і відновлення даних
Успіх процесу відновлення інформації багато в чому залежить від якості і точності попередньої діагностики. Розглянемо проблеми з накопичувачами і як вони впливають на складність відновлення даних.
Несправності жорстких дисків умовно можна розділити на 2 типи - логічні і фізичні.
Логічні несправності
Накопичувач визначається і повністю справний, але дані недоступні або втрачені, наприклад, із-за збою в роботі операційної системи, руйнівної дії вірусів, помилок користувача (випадкове видалення файлів або форматування розділів). Відновлення виконується з допомогою спеціалізованих програм і утиліт.
Фізичні несправності
Жорсткий диск не визначається комп'ютерною системою, видає сторонні звуки, удари або не подає ознак життя, тобто не працює в штатному режимі. Або ж диск визначається, але в тестах поверхні виявляються збійні сектора. Ці проблеми вказують на вихід з ладу компонентів механіки, електроніки, блоку магнітних головок або магнітної поверхні диску.
Несправності плати електроніки (контролера)
При цій несправності виходять з ладу електронні компоненти плати - діоди, мікросхеми контролера. Часто двигун не запускається, вінчестер не видає звуки, іноді відчувається запах гару. Це відбувається з-за вигорання елементів плати електроніки електричного пробою (пов'язано з несправністю блоку живлення комп'ютера або неправильним підключенням живлення накопичувача). Для відновлення даних вінчестера потрібна заміна плати електроніки на аналогічну з її подальшою адаптацією до гермоблоку (полягає в перепрошиванню або перепаювання чіпи флеш-пам'яті). Іноді внаслідок электического пробою виходить з ладу комутатор в гермоблоке. У цьому випадку потрібно також заміна блоку магнітних головок.
Пошкоджені сектори (bad-блоки)
Симптоми появи пошкоджених секторів - сильно падає швидкість зчитування, ОС видає синій екран, помилки, зависання системи. Магнітні головки, потрапляючи на збійних область, не можуть правильно прочитати або записати дані. Визначити наявність bad-блоків можна використовуючи тестові утиліти, наприклад, HDSentinel або Victoria. Причиною появи bad-блоків є: знос поверхонь, заводський брак, неакуратне поводження - удари головок про поверхню з подальшим утворенням дефектних зон. Зчитування даних з таких областей значно ускладнене. Дефекти мають тенденцію до розростання і утворення запив, що може призвести до виходу БМГ з ладу. Для відновлення диска c такими проблемами використовується програмно-апаратний комплекс PC-3000 і Data Extractor - виконується посекторная копія на інший справний HDD (це мінімізує звернення до несправного накопичувача). Потім проводиться логічний аналіз файлової структури і збереження даних.
Несправність блоку магнітних головок (БМГ)
Несправність магнітних головок (зчитувальних елементів БМГ). Вінчестер періодично клацає, через деякий час може зупинити двигун. Клацання вказують на те, що диск у циклі виробляє рекалибровку і не може вважати серворазметку, щоб вийти в робочий режим. Вихід з ладу магнітних головок може бути наслідком недбалого поводження з накопичувачем (поштовхи, удари, падіння), освіти серйозних пошкоджень поверхні (запилів).
Несправність комутатора БМГ. Комутатор БМГ (з англ. Preamplifier, комутатор-передпідсилювач) розташований на блоці магнітних головок і служить для посилення сигналу від головок до контролера. Вихід з ладу комутатора найчастіше є наслідком ушкодження або електричного пробою плати електроніки. Симптоми несправності: коротке замикання по ланцюгу живлення комутатора; з завідомо справної платою вінчестер може не розкручуватися або розкручується і стукає. На сучасних жорстких дисках виконаний так, що окремо від БМГ заміна його неможлива.
Відновлення жорсткого диска до стану дозволяє вважати дані виконується шляхом заміни всього блоку магнітних головок з аналогічного донорського HDD. Заміна БМГ - одна з технічно складних завдань, вимагає розкриття гермоблока. Залежно від стану магнітних поверхонь і ступеня сумісності БМГ може знадобитися більше одного донорських накопичувача для створення посекторної копії.
Заклинювання двигуна
Заклинювання відбувається із-за деформації осі двигуна всередині втулки підшипника або після появи задирів на опорній шайбі підшипника. Часті причини несправності: механічні впливу на накопичувач (удари, падіння), шлюб виробництв, фізичний знос підшипника, перегрів. При такій несправності вінчестер не розкручується або не може набрати необхідні оберти і зупиняється, видає періодично стугонливий звук, при спробах розкрутки відчувається вібрація. Відновлення даних з такого накопичувача найбільш трудомісткий. Найефективніший спосіб - перенесення пакета дисків і блоку магнітних головок в корпус донора з справними двигуном і підшипником. У старих моделях дисків часто використовувався метод висвердлювання шайби і розклинення підшипника шпинделя.
Залипання магнітних головок
Залипання головок на поверхню може відбутися при ударах і падіннях, іноді при раптовому зникненні живлення. Найчастіше це відбувається з дисками форм-фактора 2.5", встановлені в ноутбуках і в зовнішніх носіях з інтерфейсом USB. Блок магнітних головок не встигає перейти в зону паркування або на паркувальну рампу і головки прилипають до поверхні. Після цього диск вже не може розкрутитися і при спробах розкрутки видає тихі періодичні клацання. Для відновлення даних необхідно вивести головки за допомогою спеціальних інструментів в область паркування. У разі пошкодження головок необхідна заміна БМГ. У зонах падіння головок часто утворюються нечитані області з bad-блоками.
Наша компанія пропонує комплекс послуг з відновлення інформації, в тому числі і з жорстких дисків. Ознайомитися з орієнтовними цінами можна за посиланням.
Digital Memory Master Company
+38 (044) 383-10-03
+38 (050) 356-59-91